در سال 2020 بود که اولین زمزمه‌ها از شبکه صوتی کلاب هاوس در جهان پیچید. افراد بسیاری دوست داشتند که وارد این شبکه اسرارآمیز شده و از آن سر در بیاورند. تا چند ماه پیش این شبکه اجتماعی پلتفرمی بود که افراد مشهور، مدیران شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران سیلیکون ولی و برخی تاثیرگذاران دنیای وب می‌توانستند در آن گروه‌های صوتی بدون سانسور درباره زندگی، سرگرمی، صنایع، سیاست و مانند آن تشکیل دهند و افراد غیر مشهور را به حضور در این گروه‌ها دعوت کنند.

این در حالی است که اکنون کاربران عادی زیادی این پلتفرم را روی گوشی خود نصب کرده و از دوستانشان برای حضور در آن دعوت می‌کنند. با توجه به جدید بودن این شبکه اجتماعی هنوز تعداد افرادی که نمی‌دانند کلاب هاوس چیست و چگونه باید در آن عضو شوند بسیار زیاد است. دانستن پاسخ این سوالات برای کسانی که در حوزه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل ما در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که کلاب هاوس چیست و مزایا و معایب حضور آن در استراتژی بازاریابی شما چه خواهد بود.

کلاب هاوس چیست؟

کلاب هاوس یا Clubhouse یک شبکه اجتماعی است که از مجموعه‌ای اتاق‌های صوتی تشکیل شده است که در آن دوستان، عموم مردم یا طرفداران یک عقیده، بازیگر یا جریان خاص حضور دارند. در این پلتفرم تنها کسانی اجازه ورود به اتاق‌ها و فعالیت در کلاب هاوس را دارند که دعوت‌نامه داشته باشند. این برنامه در بدو فعالیت تنها برای دارندگان آیفون قابل استفاده بود و پس از یک زمان طولانی از نسخه رسمی آن برای کاربران اندروید هم رونمایی شد.

کلاب هاوس در مارس 2020 توسط پل دیویسون که قبلا در شرکت‌های پینترست و گوگل کار کرده بود و روهان سث، مهندس سابق گوگل راه‌اندازی شد. آن‌ها برای اولین بار در یک پست مشترک از حضور برنامه جدید و آزمایشی کلاب هاوس به‌عنوان یک شبکه اجتماعی جدید در بستر پیام‌های صوتی خبر دادند. بنیان‌گذاران در این پست هدف خود را «ایجاد یک تجربه اجتماعی که حالت انسانی‌تری دارد» مطرح کردند.

آن‌ها میگویند که شما می‌توانید به‌جای نوشتن و ارسال پیام‌ها، در کلاب هاوس یک دورهمی داشته و با هم صحبت کنید. دیویسون و سث معتقدند کلاب هاوس برنامه‌ای است که در پایان جلسه و زمانی که برنامه را می‌بندید، احساس بهتری خواهید داشت. چراکه با دوستان خود ارتباط نزدیک‌تری داشته‌اید، صدای آن‌ها را شنیده‌اید، با افراد جدید آشنا شده‌اید و مطالب جدیدی یاد گرفته‌اید.

شاید این برنامه در ابتدا برای افراد خاص‌تر به بازار عرضه شد؛ اما اخیرا مخاطبان دیگری را هم به خود جذب کرده است. در میان اولین کاربران برجسته کلاب هاوس نام افرادی چون ایلان ماسک، دایموند جان، دریک و اوراف وینفری به چشم می‌خورد. این افراد اوایل در اتاق‌های گفت‌وگو درباره علایق، سرگرمی‌ها و صنایع خود صحبت می‌کردند.

علیرغم اینکه کلاب هاوس یک برنامه انحصاری و خصوصی بود، با ارزش 100 میلیون دلار شروع به کار کرد و تنها ظرف یک سال بعد از راه‌اندازی موفق به دریافت 12 میلیون دلار سرمایه از سمت اندرسون هورویتز شد. اخیرا کلاب هاوس به هر عضو جدید اجازه می‌دهد که دو دوست دیگر خود را به برنامه دعوت کند و این موضوع باعث افزایش دسترسی کاربران به این برنامه شده است. تا جایی که اکنون تعداد کاربران فعال از 600.000 نفر در دسامبر 2020 به بیش از 10 میلیون نفر رسیده است.

بر اساس یکی از گزارش‌های موجود تنها در طول یک هفته 2 میلیون نفر از موسیقیدانان، ورزشکاران، دانشمندان، کمدین‌ها، والدین، کارآفرینان، معامله گران سهام، رهبران سیاسی و غیرسیاسی، نویسندگان، هنرمندان و دیگر اقشار مطرح به این شبکه اجتماعی پیوسته‌اند. آن‌ها در کلاب هاوس وارد اتاق‌های مختلف یادگیری، سرگرمی، گفت‌وگوی علمی، سیاسی و اجتماعی شده‌اند و درصد زیادی از آن‌ها اعلام کرده‌اند که این برنامه هیجان‌انگیزترین شبکه اجتماعی است که تابه‌حال در آن عضو بوده‌اند.

چرا بسیاری از بازاریان فقط به خواندن و شنیدن درباره کلاب هاوس بسنده می‌کنند؟

همان‌طور که گفته شد، کلاب هاوس در ابتدا توسط افراد خاص و برجسته در صنایع مختلف استفاده می‌شد. در واقع برای مدتی این افراد تنها کسانی بودند که می‌توانستند دعوت‌نامه‌های کلاب هاوس را دریافت یا ارسال کنند. به‌علاوه این برنامه تنها برای کاربران آیفون در دسترس بود و به‌این‌ترتیب بخش زیادی از کاربران عادی حتی نمی‌توانستند آن را نصب کنند.

انحصار اولیه کلاب هاوس و تفاوت آن با سایر شبکه‌های اجتماعی محبوب فعلی باعث شد که کاربران عادی هم به آن جذب شده و این پلتفرم رشدی کُند اما پایدار داشته باشد. اکنون که برنامه برای کاربران عادی در دسترس‌تر است و افراد در رسانه‌های مختلف خبری اطلاعات بیشتری را در خصوص آن به دست آورده‌اند، نوبت به بازاریابان محتوا رسیده است به این موضوع فکر کنند که چطور می‌توانند از کلاب هاوس در استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود استفاده کنند.

درواقع در حال حاضر بسیاری از فعالان کلاب هاوس در اتاق‌های مختلف درباره موضوعات روز تجاری و صنعتی و برنامه‌های خود برای رشد صنعت صحبت می‌کنند. به‌عنوان‌مثال در اتاقی که عده زیادی از وکلا حضور دارند، صحبت درباره حقوق ثبت اختراع و نحوه حفاظت از آن همه برای شنوندگان عادی جذاب است و هم برای وکلا آموزنده خواهد بود. همین تنوع موضوعی و جذابیت برای کاربران مختلف چیزی است که بازاریابان را به این شبکه اجتماعی جذب می‌کند.

گذشته از بازاریابان، شرکت‌های بزرگ اداره‌کننده شبکه‌های اجتماعی مختلف نیز سعی می‌کنند از روند پیشرفت شبکه صوتی کلاب هاوس درس گرفته و برای رشد خود استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال کمی بعد از صحبت مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک در کلاب هاوس، نیویورک‌تایمز گزارش داد که شرکت او ظاهرا یک پلتفرم صوتی مشابه ایجاد کرده است. در همین حال توییتر هم به‌تازگی اقدام به راه‌اندازی سرویس Twitter Spaces برای گروه کوچکی از کاربران کرده است.

در حال حاضر کلاب هاوس یک راه امیدوارکننده برای ایجاد یک جامعه آنلاین به نظر می‌رسد و محبوبیت قالب صوتی آن باعث شده که سایر رقبا هم به فکر راه‌اندازی سرویس‌های صوتی مختلف در پلتفرم‌های خود بیفتند؛ اما سوال اینجاست که آیا کلاب هاوس واقعا یک شبکه قدرتمند است و می‌خواهد گوی سبقت را از رقبای قدیمی و محبوب خود دزدیده و یکه‌تاز میدان شود یا فقط یک برنامه با شوی تبلیغاتی گسترده است که نباید تلاش‌های بازاریابی خود را برای آن تلف کرد؟

در ادامه شرح مختصری از نحوه عملکرد این پلتفرم را ارائه داده و سپس مزایا و معایب استفاده از آن برای بازاریابی را بررسی می‌کنیم.

کلاب هاوس چگونه کار می‌کند؟

کلاب هاوس شامل بخش‌های مختلفی است که در ادامه برخی از ویژگی‌های اصلی آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

 • صفحه‌های اصلی کلاب هاوس

زمان ورود به این برنامه، کاربر با صفحه اصلی روبه‌رو می‌شود و در آن اتاق‌هایی که در آن عضو است را می‌بیند. در قسمت بالایی هم نوار ابزارها شامل جستجو، صندوق ورودی پیام، تقویم و اعلانات دیده می‌شود.

هنگام زدن بر روی نماد مربوط به جستجو، کاربران می‌توانند پیشنهادهای دنبال کردن اتاق‌ها، باشگاه‌ها یا افراد مختلف را مشاهده کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از این بخش برای پیدا کردن افراد یا باشگاه‌های خاص استفاده کنند. اگر کاربران در طول گشت‌وگذار در برنامه به اتاقی برخورد کنند و بخواهند بعدا به آن وارد شوند، باید بر روی آیکون تقویم ضربه بزنند تا این اتاق وارد موارد ذخیره‌شده آن‌ها شود. به‌این‌ترتیب هر زمان که بخواهند می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

 • اتاق‌های کلاب هاوس

ورود به هر اتاق درواقع مانند شرکت در جلسه وبینار است. جلسه‌ای که در آن مخاطبان اغلب ساکت هستند و تنها در صورت لزوم سوالاتی را مطرح می‌کنند. شرکت‌کنندگان در این جلسه می‌توانند هر زمان که دوست دارند به اتاق وارد شده یا از آن خارج شوند. آن‌ها در حالت پیش‌فرض به‌صورت بی‌صدا وارد اتاق می‌شوند و سپس اگر قصد پرسیدن سوالی داشته باشند، باید روی نماد بالا بردن دست ضربه بزنند. مدیران اتاق بعد از اطلاع از درخواست کاربران می‌توانند آن را نادیده بگیرند یا به شرکت‌کننده اجازه صحبت دهند.

از نظر بصری شرکت‌کنندگان در اتاق تنها می‌توانند عکس‌های پروفایل و نام سایر اعضای حاضر در اتاق را مشاهده کنند. همچنین در زمان صحبت کردن هم نام سخنگو با نماد بلندگو در صفحه ظاهر می‌شود.

کاربران و ناظران می‌توانند با فشردن دکمه + در نوار ابزار پایین صفحه، افرادی را که را که دنبال می‌کنند به اتاق اضافه کنند. با فشردن بر روی این دکمه، دوستان آن‌ها به اتاق دعوت‌شده و می‌توانند بعد از باز کردن برنامه مستقیما به اتاق بپیوندند.

 • راه‌اندازی اتاق

به‌منظور ایجاد یک اتاق جدید، کاربران می‌توانند بر روی دکمه Start a Room کلیک کنند. این اتاق می‌تواند یک اتاق بسته (closed) برای تعداد خاصی از دنبال کنندگان باشد یا یک چت اجتماعی (social) برای همه کاربرانی که آن اتاق را دنبال می‌کنند. همچنین می‌توان آن را یک چت باز (Open) تعریف کرد که هرکسی در کلاب هاوس می‌تواند وارد آن شود.

کاربران همچنین می‌توانند روی نماد 9 نقطه‌ای که در قسمت پایین صفحه اصلی قرار داده شده کلیک کنند تا با تعداد خاصی از دنبال کنندگان خود چت خصوصی داشته باشند.

مدیران اتاق یعنی کسانی که آن را ایجاد کرده‌اند یا بعد از راه‌اندازی اتاق به‌عنوان ناظر Moderator انتخاب شده‌اند، همان صفحه‌ای را می‌بینند که سایر شرکت‌کنندگان در اتاق مشاهده می‌کنند. البته آن‌ها می‌توانند اعلاناتی درباره نام شرکت‌کنندگان جدید اتاق و فهرستی از کسانی که دست خود را برای صحبت بالا برده‌اند هم مشاهده کنند.

یک نکته جالب‌توجه این است که یک اتاق تنها زمانی پایان می‌یابد که ناظر آن را تمام کرده یا ترک کند. علاوه بر این مدیرانی که قصد دارند اتاق را بدون به اتمام رساندن آن ترک کنند، می‌توانند شخص دیگری را به‌عنوان ناظر تعیین کنند. این بدان معناست که یک اتاق می‌تواند ساعت‌ها یا حتی روزها فعال باشد.

با توجه به مدت‌زمان فعال بودن اتاق‌ها و این موضوع که شرکت‌کنندگان می‌توانند هر زمان که بخواهند از اتاق خارج‌شده یا به آن وارد شوند، ممکن است ناظران مرتب درخواست‌های مربوط به معرفی خود، موضوع بحث و سخنران را دریافت کنند.

 • کلاب‌هاوس و شبکه‌سازی

گذشته از ایجاد اتاق، کاربران می‌توانند کلاب‌ها یا باشگاه‌های شخصی دوستان و آشنایان یا اینفلوئنسرها و افراد تأثیرگذار در صنعت مورد نظر خود را دنبال کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند باشگاه‌هایی را برای گروه‌هایی از کاربران که به موضوعات مشترکی علاقه‌مندند ایجاد کنند. هنگامی‌که کاربران به یک باشگاه ملحق می‌شوند، در صورت ایجاد هر اتاقی توسط مدیران باشگاه، بلافاصله به کاربر اطلاع داده می‌شود تا موضوعات را از دست ندهد.

 

مزایا و معایب کلاب هاوس

 

مزایای کلاب هاوس

 

 • می‌تواند به شناخته شدن برندها و ایجاد مشتری کمک کند

در سال 2020 مصرف‌کنندگان ترجیح دادند که به‌جای خرید از شرکت‌های بزرگی که سال‌هاست فعالیت می‌کنند، به سراغ شرکت‌های کوچک‌تر و معتبر که خدمات بهتری را ارائه می‌دهند بروند. این روند تا سال 2021 ادامه داشت؛ اما چرا؟

ما اکنون در زمانی زندگی می‌کنیم که مصرف‌کنندگان در آن با رویدادهای خبری مختلف احاطه شده‌اند و به همین دلیل دچار یک عدم اطمینان مالی هستند. این موضوع باعث می‌شود که آن‌ها بدانند کدام برندها به مشتریان خود اهمیت داده و کالای باارزش‌تری را به آن‌ها ارائه می‌کنند. برای بسیاری از کسب‌وکارها ایجاد یک اتاق زنده و بدون سانسور در کلاب هاوس می‌تواند کمک کند که معتبرتر و قابل‌اعتمادتر به نظر برسند. البته ممکن است این کار برای مشتریان برخی کسب‌وکارها کمی ناراحت کننده باشد.

به گفته کریستال وو مدیر انجمن شبکه‌های اجتماعی هاب اسپات HubSpot، کلاب هاوس فرصت‌های زیادی را برای ارتباط با افراد مشهور در صنایع مختلف و دوستان نزدیک فراهم می‌کند. به همین دلیل راه را برای مکالمات زنده باز کرده و به افراد اجازه می‌دهد که در یک فضای اجتماعی نزدیک به واقعیت حضور داشته باشند. این نوع ارتباط منحصر به‌ فرد که هر شخصی می‌تواند بخشی از آن باشد، همان چیزی است که می‌تواند یک برند را به برندی شناخته‌شده تبدیل کند.

کسب و کارهای مختلفی که در کلاب هاوس فعالیت می‌کنند، می‌توانند با بحث درباره موضوعاتی که در آن تخصص دارند اعتبار کسب کنند. با این کار آن‌ها قدم بزرگی در راستای جلب اعتماد مخاطبین برداشته‌اند؛ زیرا خود را برای شنیدن و صحبت صریح و بدون واسطه با مشتریان آماده کرده‌اند.

 • تنوع محتوا در برنامه بسیار زیاد است

این برنامه در ابتدا به دلیل خاص بودن مخاطبین اولیه، با هدف گفت‌وگو درباره موضوعات مربوط به سرگرمی، تجارت و فناوری توسعه‌ یافته بود؛ اما اکنون شاهد تولید محتواهای بسیار خلاقانه و جذاب در آن هستیم که روزبه‌روز در حال رشد است. به‌عنوان‌ مثال گروهی از مجریان سیاه‌پوست تصمیم به تولید صوتی یک انیمیشن محبوب دیزنی گرفتند. آن‌ها اتاقی را ایجاد کردند و در آن هر کس به‌جای شخصیتی که بازی کرده بود صحبت می‌کرد. این برنامه در ابتدا تنها جنبه سرگرمی داشت؛ اما به‌قدری از آن استقبال شد که اکنون به یک برنامه روتین با اجرای افراد متفاوت تبدیل شده است.

در مثالی دیگر یکی از تولیدکنندگان کوکتل با نام Loop میزبان اتاقی بود که در آن شرکت‌کنندگان را به خوردن کوکتل تشویق می‌کرد و گاه‌گداری بدون تعریف هیچ موضوع خاصی اتاقی را راه می‌انداخت. این استراتژی بسیار ساده به نظر می‌رسد؛ اما باعث شد که عده زیادی از افراد صرفا جهت آشنایی با نام تجاری یا صحبت با دیگر مصرف‌کنندگان کوکتل وارد اتاق‌ها شده و از محصولات این شرکت استفاده کنند.

با توجه به اینکه کلاب هاوس یک پلتفرم بسیار جدید است، هنوز نمی‌توان انتظار زیادی درباره تولید محتواهای هوشمندانه و جذاب داشت. به همین دلیل می‌توان این موضوع را یک فرصت عالی برای افراد یا گروه‌های مختلف دانست که در آن محتواهای مختلف را آزمایش کرده و بررسی کنند که واقعا چه چیزهایی در آن برای مخاطبین جذاب است.

 • امکان ارتباط مستقیم با افراد خاص و تأثیرگذار وجود دارد

کاربران کلاب هاوس از ابتدا اینفلوئنسرها و رهبران صنایع و تجارت‌های مختلف بوده‌اند. این بدان معناست که بسیاری از افراد احتمالا برای شنیدن آخرین نکات و اخبار تکنولوژی، اطلاعات منحصر به‌ فرد و مباحث مختلف از زبان کارشناسان واقعی و موفق به این شبکه اجتماعی می‌پیوندند. در اتاق‌های مربوط به سازمان‌های بزرگ یا افراد موفق، اعضا می‌توانند درباره برند اطلاعات بیشتری کسب کرده و از رهبران آن در مورد شرکت یا صنعت سوال بپرسند. این اتاق‌ها همچنین می‌تواند اعتبار نام تجاری و اعتماد مخاطبین به آن را هم تا حد زیادی بالا ببرد.

 • مخاطبان خواهان اجتماعات آنلاین و محتوای صوتی هستند

در شرایط خاص که افراد مجبورند زمان زیادی را در خانه بگذرانند، به وبینارها، رویدادهای مجازی و سایر تجربیات آنلاین روی می‌آورند تا بتوانند علایق و استعدادهای خود را رشد دهند، از دیگران درباره کار و فعالیت‌های خود بشنوند و با افراد خارج از خانه ارتباط داشته باشند.

با وجود اینکه این رویدادهای مجازی برای بسیاری مفید بود، پدیده‌ای به نام خستگی صفحه یا screen fatigue به وجود آمد. پدیده‌ای که در آن کاربران از خیره شدن زیاد به صفحه خسته شدند و کم‌کم استفاده از محتواهای صوتی مانند پادکست‌ها و وبینارهای بدون دوربین را ترجیح دادند. در چنین شرایطی کاربران برای پذیرش ماهیت صوتی کلاب هاوس آماده‌اند.

کلی هندریکسون، مدیر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هاب اسپات می‌گوید که جذاب‌ترین ویژگی کلاب هاوس این است که هیچ نمایشگر و تصویری در آن وجود ندارد و شما بدون نیاز به خیره شدن به صفحه می‌توانید صحبت‌های افراد مختلف را گوش دهیداین برنامه فرصتی فوق‌العاده برای گفت‌وگوی بین جوامع مختلف در خصوص موضوعات متفاوت است.

در حال حاضر مصرف‌کنندگان بیش از هر زمان دیگری به دنبال برقراری ارتباط شخصی و محتوای زنده هستند. به همین دلیل بسیاری از برندها تلاش می‌کنند که نام خود را در شبکه‌های اجتماعی و فضاهای آنلاین مطرح کرده و استراتژی‌های موثری را برای به نتیجه رساندن رویدادهای دیجیتالی خود طراحی کنند. طرح صوتی کلاب هاوس می‌تواند به صاحبان برندهای مختلف کمک کند که در یک پلتفرم تعاملی، معتبر و زنده با گروهی از طرفداران خود ملاقات کرده و شروع به جذب طرفداران جدید کنند.

معایب کلاب هاوس

 

 • برنامه هنوز مخاطبان محدودی دارد

یکی از بزرگ‌ترین اشکالات شروع بازاریابی در کلاب هاوس، چیزی است که آن را بسیار جذاب می‌کند؛ انحصاری بودن. هندریکسون می‌گوید که به‌طورکلی مخالف سیاست دعوت در کلاب هاوس است. چراکه این موضوع باعث القای نظر دیگران به شما می‌شود. شما هر زمان که نیاز به آگاهی دارید باید بتوانید از برنامه استفاده کنید و این چیزی نیست که کلاب هاوس به شما بدهد.

در حال حاضر کلاب هاوس فرصت‌های چت گروهی منحصر به‌ فردی را برای بازاریابان فراهم کرده است؛ اما این برنامه مخاطبان محدودی دارد که ممکن است باعث شود سرمایه‌گذاری بر روی بازاریابی در آن اصلا به‌صرفه نباشد. وو می‌گوید که کلاب هاوس با اعمال برخی محدودیت‌ها مانع از رشد توانایی‌های خود شده است. به‌عنوان‌مثال تا زمانی که هنوز نسخه اندروید این پلتفرم ارائه نشده بود، کلاب هاوس خود را از داشتن تعداد زیادی کاربر مستعد محروم کرد.

اگر استراتژی تولید محتوا و بازاریابی شما به نحوی طراحی شده که نیاز به تعداد زیادی مخاطب دارد، بهتر است در حال حاضر کلاب هاوس را کنار بگذارید؛ اما اگر می‌خواهید به‌صورت آزمایشی در این فضا کار کرده و میزان اثرگذاری استراتژی بر روی مخاطبین فعلی را بررسی کنید، کلاب هاوس بستر مناسبی خواهد بود.

 • کلاب هاوس می‌تواند رقبای جدی و قدری داشته باشد

فیس‌بوک و توییتر احتمالا اولین پلتفرم‌هایی هستند که تجربه مشابهی را در زمینه اشتراک‌گذاری محتوای صوتی ایجاد می‌کنند و این کلاب هاوس را در دام یک رقابت بسیار بزرگ می‌اندازد. چراکه تعداد کاربران این شبکه‌های اجتماعی چندین برابر کلاب هاوس است.

اگر فیس‌بوک یا هر رقیب قدرتمند دیگری بتوانند چیز مشابهی را ایجاد کنند که کاربران همه سیستم‌ عامل‌های تلفن همراه می‌توانند از آن بهره ببرند، احتمالا مردم استفاده از پلتفرم معتبرتر با تعداد مخاطبین بیشتر را به کلاب هاوس ترجیح می‌دهند. اگر این اتفاق رخ دهد، بازاریابانی که سرمایه زیادی را به استراتژی کلاب هاوس اختصاص داده‌اند، ممکن است مجبور به یک حرکت ناگهانی و کوچ اجباری شوند.

اگر فکر می‌کنید که این پلتفرم برای برند شما مناسب است، نباید از آزمایش آن بترسید؛ اما هنوز هم باید احتمال این رقابت نابرابر را در نظر بگیرید. اگر کلاب هاوس را به‌عنوان هدف استراتژی بازاریابی خود در نظر دارید، به دنبال سایر رقبای آن هم باشید و تعیین کنید که اگر مخاطبین شما شروع به استفاده از سایر رقبا بکنند، شما چگونه می‌توانید استراتژی خود را در آن‌ها متمرکز کنید.

 • کلاب هاوس می‌تواند احساس پادکست ویرایش نشده را به مخاطب القا کند

هندریکسون می‌گوید که چالش دیگری که افراد و برندهای با کلاب هاوس دارند این است که محتواهای صوتی آن شبیه به یک پادکست ویرایش نشده به نظر می‌رسد. در واقع افراد برای شنیدن یک موضوع عالی باید به مطالبی که شاید برای آن‌ها فایده‌ای نداشته باشد هم گوش دهند. این یک موضوع حیاتی است و باید دید در دراز مدت افراد چگونه خود را با آن سازگار می‌کنند.

اگر قصد دارید استراتژی بازاریابی خود را در کلاب هاوس پیاده کنید، بهتر است به نحوه برقراری تماس و شروع صحبت‌ها فکر کنید. همچنین باید برای مکالمه‌های خسته‌کننده یا خارج از بحث و هدف اتاقتان هم چاره‌ای اندیشیده باشید. اگرچه اتاق‌ها زنده بوده و نسخه ذخیره‌شده ندارند؛ اما داشتن برنامه مشخص به شما کمک می‌کند که مکالمه موثرتر و باکیفیت‌تری داشته باشید و بتوانید محتوای اتاق خود را نسبت به چیزی که در سایر اتاق‌های مشابه گفته می‌شود متمایز کنید.

 • برندها می‌توانند بیش‌ازحد آسیب‌پذیر باشند

برخی افراد خواهان اصالت افراد و برندهایی هستند که دنبال می‌کنند. با استفاده از برنامه‌ای مثل کلاب هاوس برندهای مختلف می‌توانند اتاق‌ها یا کلاب‌های مربوط به صنعت خود را ایجاد کرده و در آن با افراد تأثیرگذار، مشتریان احتمالی و کسانی که می‌خواهند به‌صورت زنده و بدون سانسور با آن‌ها صحبت کنند، ارتباط داشته باشند. این موضوع همان اصالتی است که بازاریابان و کاربران را به کلاب هاوس جذب کرده است.

وو این موضوع را یک تعادل بین خوب و بد می‌داند. چرا که همین ویژگی می‌تواند برندها را در موقعیت آسیب‌پذیری قرار دهد. این موضوع در مدتی که کلاب هاوس راه‌اندازی شده به یکی از جنجال‌های بزرگ پیرامون این شبکه اجتماعی تبدیل شده است. به‌عنوان‌مثال در فوریه 2021 ایلان ماسک مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس وارد اتاق ولاد تنف مدیرعامل رابین هود مارکتس شد و بعد از دعوت شدن به سخنرانی، با حرارت شروع به پرسیدن سوال کرد.

او از تنف خواست که توضیح دهد چرا شرکت معاملاتی سهام او کاربران خود را از خرید و فروش Gamestop و سایر سهام‌های دستکاری‌شده منع می‌کند. مدیرعامل رابین هود در طول این گفت‌وگو بسیار خونسرد بود و به همه سوالات در کمال آرامش پاسخ می‌داد؛ اما این رفتاری نیست که همه افراد بتوانند از خود نشان دهند. ممکن است برخی برندها سخنران آموزش‌دیده‌ای نداشته باشند و در چنین موقعیت‌هایی یک رفتار نادرست یا پاسخ نسنجیده به اعتبار آن‌ها ضربه‌ای جبران‌ناپذیر بزند.

اگرچه کلاب هاوس به کاربران اجازه نمی‌دهد که محتواهای اتاق را ضبط کنند؛ اما بسیاری از آن‌ها از برنامه ضبط صفحه تلفن خود استفاده کرده یا با استفاده از دستگاه دیگری از تلفن خود فیلم‌برداری می‌کنند. به همین دلیل مکالمه بین ایلان ماسک و تنف در عرض چند ساعت کاملا رسانه‌ای شد.

حتی اگر طراحان کلاب هاوس در آینده راهکاری بیندیشند که به هیچ طریقی نتوان محتوای اتاق را ضبط و پخش کرد، بازاریابان باید به خاطر داشته باشند که این گفت‌وگوها کاملا زنده است و هر چیزی که آن‌ها می‌گویند به‌راحتی و در عرض چند ثانیه پخش یا نقل‌قول می‌شود. به همین دلیل میزبان اتاق باید خود را آماده کند تا بتواند به هر سوالی از آسان تا چالش‌برانگیز پاسخ دهد. گردانندگان اتاق هم باید تعیین کنند که اگر سایر مخاطبین صحبت جنجال‌برانگیز یا غیرمنتظره‌ای داشته باشند، چه خواهند کرد و چه واکنشی نشان می‌دهند.

آیا کلاب هاوس برای شما مناسب است؟

در حال حاضر و با تمان محدودیت‌های فعلی، کلاب هاوس می‌تواند تاثیر خوبی در شناخته شدن برندها داشته باشد؛ اما به دلیل جدید بودن آن چالش‌ها و معایب زیادی را برای شرکت‌هایی که مایل به جذب مخاطب هستند، ایجاد می‌کند. در نهایت درحالی‌که برخی شرکت‌ها ممکن است در این پلتفرم به‌خوبی پیشرفت کنند، برخی دیگر متوجه می‌شوند که این پلتفرم بهترین گزینه برای اهداف آن‌ها نیست.

شما می‌توانید مثل هر بستر اجتماعی جدیدی، مدتی را در کلاب هاوس بگذرانید و قبل از صرف وقت و تلاش برای استفاده از آن، با قابلیت‌های برنامه آشنا شوید تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید. در این مرحله عاقلانه است از دوستان یا همکاران خود بخواهید برای شما دعوت‌نامه ارسال کنند تا با برنامه آشنا شوید. اگر کسی را نمی‌شناسید، حتما اخبار پیرامون آن را دنبال کنید تا ضمن پیدا کردن دعوت‌نامه بتوانید با ویژگی‌های آن هم آشنا شوید. در طول این مسیر از خود سوالات زیر را بپرسید:

 • آیا موضوعات مربوط به محصول یا صنعت شما به‌طور گسترده در کلاب هاوس مورد بحث قرار می‌گیرند؟
 • آیا شخص تأثیرگذار یا کارشناسی دارید که بتوانید میزبان یک یا دو اتاق بوده و آگاهی و اعتبار خود را در کلاب هاوس بالا ببرید؟
 • آیا رقبای شما از کلاب هاوس استفاده می‌کنند و اگر چنین است، آیا می‌توانید تجربه‌های جذاب‌تر و قوی‌تری را در اتاق خود ایجاد کنید؟
 • آیا استراتژی‌های بازاریابی شما می‌توانند با یک پلتفرم کاملا صوتی سازگار باشند؟ به این معنا که جایی برای پرسش و پاسخ ویدیویی و صوتی زنده، وبینارها و رویدادهای مجازی در استراتژی شما وجود دارد؟

با پاسخ دادن به سؤال‌هایی مانند موارد بالا می‌توانید تعیین کنید که آیا قادر خواهید بود محتوای مقیاس‌پذیر و جذاب برای این شبکه اجتماعی تولید کنید یا خیر.

با تشکر از علی کاظمزاده عزیز