در این مقاله به بررسی موضوع فروش 4p می پردازیم.

فروش 4p
فروش 4p

شاید اکثر مردم علم بازاریابی را نوعی تبلیغ بدانند اما بازاریابی علمی است که به شما درباره مفهوم کسب و کار، اطلاعات کامل و جامعی می دهد که بسیار کاربردی هستند.

در این مقاله به سوال های زیر پاسخ خواهیم داد:

4p چیست؟

7p چیست؟

چگونه مفهوم 4p در کسب و کار به شما اطلاعات لازم را می دهد؟

کاربرد نیروی انسانی در مفهوم های جدید بازایابی چیست؟

 

4p چیست؟

در گذشته ها محققان حوزه بازایابی ، مفاهیم مرتبط با آمیخته بازاریابی را نوشته که دقیقا بر اساس تمام اصول بازاریابی می باشد. این اصول چهار عنوان بوده که در این جا آن ها را خواهیم گفت.

اولین عنوان به نام محصول و دومی به نام قیمت و همچنین سومی مکان توزیع و چهارمین عنوان هم ترویج نام دارد.

در املای لاتین تمام این چهار عنوان حرف اول p را داریم. به همین علت نام این مفهوم به 4p شهرت یافت.

این مفهوم در آن زمان کامل ترین و جامع ترین مفهوم درباره علم بازاریابی بوده و تمامی سوال های مهم را درباره چگونگی کسب و کار را جوابگو است.

4p چیست؟
4p چیست؟

7p چیست؟

بعد از گذشت چندین سال از تدوین مفهوم 4p دانشمندان بزرگ علم بازاریابی به این نتیجه رسیدند که این مفهوم بسیار درست و کاربردی است اما با توجه به پیشرفت های روزمره، برای آن عرصه کامل نبوده است.

تقریبا بعد از گذشت 20 سال نظریه پردازان علم بازاریابی دور هم جمع شده و تصمیم گرفتند نقص نظریه و مفهوم 4p را بر طرف کنند و آن را باز هم به نظریه ی کامل و جامعی تبدیل کنند.

با توجه به نیاز های عرصه ی جدید و بررسی های خیلی زیاد چند مورد را به آن مفهوم اضافه کردند تا مفهوم را کامل کرده و جوابگو تمام سوال های بازایابی باشد.

7p چیست؟
7p چیست؟

عنوان های اضافه شده

عنوان های اضافه شده از این قبیل بودند: نیروی انسانی، شواهید عینی و در آخر هم عنوان فرایند، به آن مفهوم قبلی اضافه شده و با توجه به نیاز های جدید جواب های جدید هم در این مفهوم جای گرفت.

اگر باز هم به املای لاتین این سه عنوان اضافه شده دقت کنید همچنان از کلماتی در این مفهوم استفاده شده است که با حرف لاین p شروع شده اند.

و این مفهوم کامل تر و جامع تری که توسط نظریه پردازان علم بازاریابی تدوین شد به نام جدید 7p شهرت یافته و قابلیت های فراوانی داشت.

این مفهوم جدید نقص های مفهوم قبلی را بر طرف کرده و دیگر مانند قبلی ایرادی نداشت. همین امر باعث شد که پر طرفدار شده و جامعیت آن قابل تایید همگان شود.

اما موضوع به همین جا ختم نشده و این مدل 7p باز هم برای جامعه های جدید ناقص شده و نظریه پردازان مجبور به تدوین نظریه های جدید تری شدند تا تمام نیاز ها را بر طرف کنند.

و به موجب همین امر موضوعات 8 پی و 13 پی و 15 پی هم ساختع شدع و هر روز تعداد زیادی از عنوان ها به این مفهوم ها اضافه شده و کامل تر و جامع تر می شوند. حتی بعید نیست روز 100 پی ساخته شود.

این موضوع نشان دهنده ی این است که علم بازاریابی علمی در حال پیشرفت بوده که هر روز با پیشرفت علم های دیگر همراه بوده و متوقف نمی شود.

عنوان های اضافه شده
عنوان های اضافه شده

چگونه مفهوم 4p در کسب و کار به شما اطلاعات لازم را می دهد؟

درست است که بعد از این مفهوم، مفهوم های 7 پی و دیگر نوع های ارتقاع یافته روی کار آمدند و این مفهوم با نقص های زیادی همراه بود اما باید بگویم که مفهوم های جدید چیزی جدا از مفهوم 4 پی نبودند بلکه به مفهوم 4 پی عناوینی اضافه می شد، یعنی این که مفهوم 4 پی با توجه به پیشرفت علم کافی و کامل نبود ولی اشتباه نبود و اساس مفهوم های بازایابی هنوز هم مفهوم 4 پی می باشد که نیازمند ارتقاء بوده است.

اما همین مفهوم 4 پی به دین شکل به کسل و کار شما کمک می کند که مثلا محصولات مناسب را، در زمان و مکان خوب و مناسبی، با قیمت به صرفه و خوبی، به مشتری ها برسانیم.

احتمال در برخورد اول فکر کنید که این امری ساده بوده و اصلا سخت نیست. اما در اشتباه هستید، مدیریت تمامی این موارد با هم و به طور هم زمان، اصلا ساده نبوده و نیازمند توانایی بالا و پشتکار فراوانی است.

 

کاربرد نیروی انسانی در مفهوم های جدید بازایابی چیست؟

همان طور که گفته شد بعد از این که نقص هایی از مفهوم 4 پی دیده شد در اولین گام اضافه کردن عنوان ها، شاهده این بودیم که عنوان نیروی انسانی را اضافه کردند تا بتوانند مفهوم را کامل و جامع کنند.

پس همان طور که متوجه شدید نیروی انسانی بسیار موثر و کاربردی است. در این جا به بررسی موضوع نیروی انسانی می پردازیم. کسب و کار و در حالت کلی علم بازاریابی از همه نظر به نیروی انسانی نیاز داشته تا هم بتوانند عملیاتی مانند تحقیقات را انجام دهند و هم این که بتوانند محصول را به مشتری عرضه کنند.

همان طور که همه می دانیم در هر شغلی و هر کسب و کاری نیروی انسانی جز جدا نشدی ماجرا بوده و همیشه و همیشه در یک سمت نیروی انسانی حضور دارد و نقش خود را ایفا می کند.

کسب و کار ها چه از نوع مستقیم و چه از نوع غیر مستقیم نیازمند نیروی انسانی هستند و نیروی انسانی در هر نوع کسب و کاری تاثیری خواهد داشت.

در نهایت تمامی مطالب بالا را به این شکل می توان بیان کرد که مفهوم 4p یک مفهوم بازاریابی بوده وه به رفع نیاز ها و سوال های کسب و کار می پردازد اما موضوع به همین جا ختم نشده و با پیشرفت های زندگی این مفهوم هم باید پیشرفت کند و به قابلیت های آن اضافه شود.

نظریه پردازان علم بازاریابی به این نتیجه رسیدند که مفهوم 4p دارای نقص هایی بوده و به تدوین مفهوم 7p و 13 و 15 و… پرداختند. با این امر علم بازاریابی هم پا به پای دیگر علم ها پسرفت کرد.

از این که تا انتهای مطلب فروش 4p را ما را همراهی کردید متشکریم و امیدواریم از مطلب فروش 4p نهایت استفاده را برده باشید