امروز قرار است مقاله ای را با عنوان تعریف هویت و ساختار شخصیت رستوران در اختیار شما دوستان قرار دهیم.

تعریف هویت و ساختار شخصیت رستوران مقاله ی امروز ماست، رستوران یک کلمه ی انگلیسی_ فرانسوی است که در آن غذا و نوشیدنی های مختلف سرو می کنند.

تعریف هویت و ساختار شخصیت رستوران
تعریف هویت و ساختار شخصیت رستوران

خط فکری حاکم بر رستوران

هویت اصلی یک رستوران را خط فکری حاکم بر رستوران تعیین می کند. به عبارت بهتر آنچه مدیر رستوران و تیم بازاریابی برای رستوران خود ارزش می پندارند هویت و ساختار اصلی رستوران را تشکیل می دهد. به عنوان نمونه هویت رستوران شما می تواند توجه ویژه به نوستالژی باشد.

همین عامل خطوط قرمز را تعیین می کند و کاملا مشخص می کند که شما به چه ترتیبی باید منو خود را طراحی کنید و یا فضای رستوران را چیدمان کنید ویا تم صفحه مجازی شما باید به چه شکلی باشد.

نداشتن هویت و ساختار بهترین راه برای از بین بردن رستوران است.

در عین حال این هویت اصلی به مخاطبان شما منتقل می شود و تعیین می کند که چه افرادی به رستوران شما مراجعه کنند و از فضای شما چندین بار استفاده کنند و به عبارت بهتر شما انتخاب همیشگی آنان باشید. لازم است این را بدانید که نداشتن هویت و ساختار بهترین راه برای از بین بردن رستوران است.

چرا که در این حالت مخاطبان شما در بلاتکلیفی خواهند بود و از همه مهم تر شما را سریعا فراموش می کنند. در عین حال همین نداشتن هویت باعث می شود که شما مخاطبان ویژه ای نداشته باشید . ممکن است فکر کنید که در این حالت همگان مخاطبان شما خواهند بود. اما آیا شما می توانید نیاز همگان را برآورده کنید.

یعنی یک نوجوان 14 ساله به همان اندازه از رستوران شما استقبال می کند که یک پیر مرد 70 ساله؟ وقتی به این سوال فکر کنید خواهید دانست که هر قشری و هر سنی نیاز های مخصوص به خود را دارد و طبیعتا انتظار متفاوتی از رستوران خواهند داشت و به طور کلی تعریف هر کدام از انها از رستوران و فضای غذا خوری متفاوت است. در این رابطه به شما پیشنهاد می کنیم حتما بازاریابی خود را به افراد اهل فن بسپارید تا شما قربانی تجربه اندوزی ایشان نشوید.

ممکن است برخی از شما دوستان سوالاتی در این باره داشته باشید ما به آنها پاسخ می دهیم:

  1. انواع رستوران ها در فرهنگ ایرانی به چند دسته تقسیم می شوند؟
  2. تاریخچه پیدایش رستوران ها به چه زمانی بر می گردد؟
  3. یک رستوران خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

 

انواع رستوران ها در فرهنگ ایرانی به چند دسته تقسیم می شوند؟

رستوران ها در فرهنگ ایرانی به پنج دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر می باشد:

  • سفره خانه ها

سفره خانه ها به مکان هایی گفته می شود که دارای محیطی سنتی هستند و در آنها غذا های سنتی پخت و سرو می شود.

  • طباخی ها

طباخی ها یا کله پزی ها هم نوعی دیگر از رستوران ها هستند و همانطور که اسمش پیداست در آن به طبخ غذاهایی مثل: کله پاچه، خوراک مغز، خوراک زبان و… پرداخته می شود.

  • دیزی سرا ها

این نوع از رستوران ها مختص به غذای سنتی ایرانی یعنی دیزی یا همان آبگوشت است. که عموما در ظرف هایی با جنس سفال یا لعابی پخته و در اختیار عموم قرار داده می شود. دیزی از غذاهای سنتی معروف شهر همدان می باشد.

  • چای خانه ها

در این مکان ها چای و انواع دمنوش بیشتر عرضه می شود که عموما در استکان های کمر باریک آماده ی نوشیدن هستند، که با روی کار آمدن کافه ها و کافی شاپ ها از رونق چای خانه ها کاسته شد.

  • چلوکبابی ها

در چلوکبابی ها غذاهایی مثل: چلوکباب، انواع خورش های ایرانی و همچنین دل و جگر و قلوه گوسفندی طبخ می شوند.

تاریخچه پیدایش رستوران ها به چه زمانی بر می گردد؟

در هر کشوری با هر فرهنگی رستوران ها اصلی ترین نهاد محسوب می شوند. پیدایش رستوران ها به شکل امروزی که مردم در آن به خوردن و نوشیدن و همچنین وقت گذراندن می پردازند مربوط به انقلاب فرانسه است.

اما فکر فروش غذا برای رسیده به سود در اصل به زمان شروع تمدن مربوط می شود. در زمان امپراطوری رم و چین باستان خوردن غذا در مکانی عمومی نیازی بود که در آن زمان نیز وجود داشته است.

در زمان های گذشته هنگامی که کشاورزان برای فروش محصولات خود به شهر می رفتند چند روزی طول می کشید تا برگردند به همین جهت غذاخوری های بین راهی ایجاد شدند؛ نحوه ی پذیرایی آنها اینگونه بود که منویی وجود داشت و غذا طبق سلیقه یآشپز انتخاب و طبخ می شد. سپس غذا ها روی یک میز بزرگ برای سرو گذاشته می شدند.

در زمان قرون وسطی و در منطقه ی خاورمیانه غذاخوری هایی بین شهرها ایجاد شده بود که مسافرانمی توانستند آنجا غذا نوشیدنی بخورند و برای کیانی که پولی برای پرداخت نداشتند غذا رایگان بود.

در دوره ی رنسانس در اروپا نیز کاروانسراها و میخانه ها به وجود آمدند. در سال 1942 با سفر کلمب به آمریکا و گسترش تجارت جهانی غذاهای و خوردنی های بیشتری به اروپا آمدند مثل: قهوه، چای و شکلات.

در قرن 17 میلادی عده ای از اشراف زادگان در سالن غذاخوری های خصوصی به صرف غذا می پرداختند این در حالی بود که مردم وعده های کامل غذایی را در خانه میل می کردند.

یک رستوران خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اگر جز آن دسته کسانی هستید که در ماه چند شبی را با خانواده به بیرون می روید برای صرف غذا لازم است ویژگی های یک رستوران خوب را بدانید این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشد:

یک رستوران خوب چه ویژگی هایی دارد؟
یک رستوران خوب چه ویژگی هایی دارد؟

توجه به اصول بهداشتی:

رعایت اصول بهداشتی در یک رستوران باید به گونه ای باشد که اگر برای یک بار هم به آنجا بروید قابل رویت باشد داشتن یونیفورم های یک دست و پوشیدن کلاه و دستکش از مهم ترین اصول رعایت بهداشت است.

آشپزخانه قابل رویت:

آشپزخانه های قابل رویت در رستوران ها می تواند به مشتریان اطمینان خاطر دهد کارکنان هم باید با دقت دوچندان به حرفه ی خود بپردازند.

کارکنان مودب و پاسخگو:

پاسخگویی به موقع و همچنین پاسخ مناسب به مشتریان، داشتن یونیفورم مناسب و ظاهر آراسته از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برخورد کارکنان باید بسیار مودب، ودر کمال احترام باشد. با رعایت نکات ابتدایی می توان در رستوران داری موفق تر بود.

کارکنان مودب و پاسخگو:
کارکنان مودب و پاسخگو:

تهیه ی پرس های غذایی به اندازه:

رستوران های درجه یک از اصراف در مواد غذایی پرهیز می کنند البتهاین بدان معنا نیست که پرس های غذایی کمی داشته باشند بلکه کاملا به اندازه است.

داشتن تهویه مناسب:

بوی انواع غذاها وقتی باهم آمیخته می شوند بوی نامطبوعی ایجاد می کند و این باعث نارضایتی مشتریان می شود.بنابراین سیستم تهویه ی یک رستوران باید قوی باشد.

با تشکر از شما عزیزان که در خواندن این مقاله صبور بودید هدف ما آشنایی شما با مطالب فوق است امیدواریم رضایتمند بوده باشد.