مقاله ای که امروز می خواهیم برای شما مورد بررسی قرار دهیم درباره ی برنامه ریزی بازاریابی و تبلیغات و فروش می باشد.

برنامه ریزی بازاریابی و تبلیغات و فروش مبحث امروز ماست، طرح یا برنامه بازاریابی یکی از قسمت های مهم در زمینه ی کسب و کار به حساب می آید برهمین اساس یکی از فرآیند های مهم در برنامه ریزی و بودجه سازمان ها، برنامه ریزی بازاریابی است.

در ادامه به برخی از سوالات شما دوستان که ممکن است پرسیده باشید پاسخ خواهیم داد:

 1. طرح بازاریابی چیست؟
 2. مزایای طرح بازاریابی چیست؟
 3. طرح بازاریابی چه ساختاری دارد؟
 4. آماده سازی طرح بازاریابی چگونه است؟
 5. بازاریابی چه اهدافی دارد؟
 6. استراتژی بازاریابی چیست؟
برنامه ریزی بازاریابی و تبلیغات و فروش
برنامه ریزی بازاریابی و تبلیغات و فروش

طرح بازاریابی چیست؟

طرح بازاریابی یعنی به کاربردن روش هایی از منابع بازاریابی که موجب رسیدن به اهداف بازاریابی می شود.از مفاهیمی که در بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرند می توان به: تقسیم بندی بازار، شناخت جایگاه بازار، پیش بینی اندازه ی بازار و برنامه ریزی سهم عملی بازار اشاره داشت.

طرح بازاریابی چیست؟
طرح بازاریابی چیست؟

مزایای طرح بازاریابی چیست؟

طرح های بازاریابی که وجود دارند برای شرکت ها و سازمان ها مزیت های زیادی را به دنبال دارند با هم به چند مورد از این مزیت ها می پردازیم:

 • استفاده ی بهتر ازمنابع شرکت
 • شناخت فرصت های بازاریابی
 • تقویت روحیه ی جمعی
 • تثبیت هویت سازمانی
 • کمک به سازمان برای رسیدن به اهداف
مزایای طرح بازاریابی چیست؟
مزایای طرح بازاریابی چیست؟

طرح بازاریابی چه ساختاری دارد؟

برای نوشتن طرح های بازاریابی باید چهارچوب خاصی را رعایت کرد محتوای این ساختار های به دست آمده نیز طبق برآورد ها و مطالعات انجام شده متغیر می باشد. این چهار چوب شامل موارد زیر است که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم:

 • خلاصه مدیریتی

خلاصه مدیریتی به اطلاعات کامل و سطح بالایی از برنامه بازاریابی گفته می شود که در اختیار مدیران قرار داده می شود. که منجر به رغبت پیدا کردن مدیران برای مطالعه ی بیشتر می شود.

از آنجایی که اکثر مدیران به علت نداشتن زمان کافی طرح های بازاریابی را به طور گذرا و سرسری نگاه و مطالعه می کنند به همین دلیل امکان اینکه محتوا و منظور اصلی آن را نگرفته باشند بسیار زیاد است.

به همین دلیل لازم است تا چکیده ی تمام کارها را در چند صفحه و اطلاعات مربوط به امور مالی را نیز در چند خط آخر تهیه و در اختیار مدیران قرار داده شود. از سوی دیگر بهترین و مهم ترین راه ارتباطی بین کارمندان ومشتریان مهمی که قصد آگاهی از ذهنیات ما را دارند نیز می تواند باشد.

 • تحلیل موقعیت

تحلیل موقعیت جز مهم ترین و کارآمد ترین بخش در طرح بازاریابی محسوب می شود که تهیه ی آن از جنبه های مختلف است. در این بخش تحلیل های مختلفی صورت می پذیرد از جمله:

تحلیل، تحلیل رقبا، تحلیل مشتری، تحلیل شرکت، تحلیل همکاران، SWOT

تحلیل محیط و…

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که تحلیل SWOT چیست؟

این نوع از تحلیل در واقع نوعی تجزیه ی سازمانی است تا سازمان ها بتوانند منابع داخلی خود را در زمان قدرت و یا ضعف

 • بخش بندی بازار

همانگونه که از اسم بخش بندی بازار پیداست، طبق اولویت های مختلفی که وجود دارد بخش بندی ها انجام می شوند. اطلاعات مختص به هر کدام از این بخش بر اساس مواردی مثل: درصد فروش، نیازهای بازار، نحوه مصرف، نحوه ی دسترسی و همچنین حساسایت به قیمت می باشند.

 • راهبردهای بازاریابی تناوبی

در این قسمت یک لیست از تمام پیشنهاد هایی هست که قبل از اینکه به راهبرد پایانی برسند وجود دارد. برای تهیه ی این لیست باید بر اساس اولویت ها پیشرفت این لیست شامل: تخفیف در قیمت محصولات، نحوه ی بازآفرینی نام تجاری، موقعیت یابی به واسه ی تعیین جایزه، محصولات با ارزش و… می باشد.

 • راهبرد های گزینش شده ی بازاریابی

در اینجا می بایست به علت گزینش یک راهبرد ویژه پرداخت. که برای این کار باید شاخص های بازاریابی مختلط را زیر نظر قرار داد که شامل: محصول، قیمت، توزع و همچنین ترویج می باشد. در ادامه هر یک از این موارد را به طور خلاصه توضیح می دهیم:

محصول: مباحثی که راجع به محصول باید بدانید می بایست به مزایا آن اشاره داشته باشد و همچنین به معرفی کامل آن که شامل نام تجاری کالا، کیفیت، خدمات پس از فروش و مواردی این چنینی بپردازد.

قیمت: در این قسمت به راهبردهای قیمت می پردازیم این راهبردها شامل لیست قیمت، تخفیف ها، شرایط پرداخت و… است.

توزیع: مواردی که با توزیع مرتبط است شامل: کانال های مختلف توزیع، واسطه ها، امور لجستیک ها که خود زیر مجموعه هایی دارد مثل جابجایی، انبار و همچنین پیگیری سفارشات می باشد.

ترویج: در این قسمت با روابط عمومی، برنامه های تبلیغاتی، فروش شخصی و… سروکار داریم.

 • برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت

برای این قسمت بر اساس مطالبی که در قبل گفته شد به پیاده سازی طرح، برنامه ریزی، زمانبندی های صورت گرفته شده و همچنین زمان دست یابی به هرکدام از اهداف می پردازیم.

آماده سازی طرح بازاریابی چگونه است؟

برای طرح ریزی برنامه بازاریابی لازم است که از قبل اهداف و استراتژی های شرکت مشخص شده باشند. که این اهداف از جانب مدیران عالی شرکت مشخص می شوند.

بازاریابی چه اهدافی دارد؟

گام بعدی بعد از تجزیه و تحلیل وضعیت، مشخص سازی اهداف شرکت است. ایجاد تعادل بین محصولات و بازارهای شرکت از اهداف بازاریابی محسوب می شود. در واقع هدف اصلی بازاریابی این است که مشخص می کند دقیقا چه کالاهایی در چه بازارهایی باید به فروش برسند.

برای اینکه یک هدف دست یافتنی باشد باید این اهداف هم قابل اندازه گیری و هم قابل تعریف باشند. با تعریف اهداف می توان عملکرد های مختلف را با هم مقایسه کرد. این اهداف می توانند شامل قیمت و یا سهم بازار باشند.

استراتژی بازاریابی چیست؟

روش رسیدن به اهداف بازاریابی را استراتژی بازاریابی می گویند. همچنین روشی است برای دستیابی اهدافی تعیین شده است که این اهداف مشخص شده خود در قالب یک چهارچوب زمانی شرح داده می شود.

استراتژی بازاریابی چیست؟
استراتژی بازاریابی چیست؟

هدف ما از جمع آوری این مطالب آشنایی بیشتر شما با موضوع فوق بود امیدواریم با ترفند هایی که گفته شد نتیجه ی دلخواهتان حاصل شود با سپاس از همراهی شما عزیران.